pondělí 18. listopadu 2013

Babiččiny rohlíčky


Dát si kávičku a k tomu pár rohlíčků a  nohy položit na židličku ....tak to není pohádka o Sněhurce, ale nutný relax po návštěvě  veterináře s naším zvěřincem....  Pes slyší snad i mé myšlenky, když se rozhodnu ulovit kočku. Hned jde do akce a žárlivě ji zahání opačným směrem. Pak, když už jde o něho, znenadání ohluchne a nerozumí žádnému povelu.  Když už ho konečně doženu, přeperu a nasadím kšandy, skáče jako divý u branky, neboť si myslí, že se jede na výlet. Když už  jsme konečně všichni v autě, tak jedem za neustálého mňoukání  nespokojené "lady" v přepravním boxu. Zato pes, na každém rohu, uvidí i nejmenšího psa na světě a štěká na něj a snaží se vyrvat z bezpečnostního pásu, na kterém je  připoutaný. Občas toto pozdvižení proloží fňukáním a to, když si právě vzpomene, že by chtěl běhat jako tam ti venku za okny našeho auta. Nakonec to dovrší "šéfováním" kočce zavřené v boxu. U veterináře proběhne naštěstí vše hladce. Pak ale pes potřebuje 10-ti minutovou procházku, aby "zapoměl" na očkování , přestal hystericky kňučet , vztekle se ošívat a kousat se do svého boku. Jízda zpět  se odehrává podle podobného scénáře jako jízda tam. Manžel však doma  konstatoval, že letos to bylo přece jen lepší než v loni, neboť pes prý už trochu zmoudřel. V loni totiž zahákl své  zuby  do boxu, ve kterém mňoukala a pak už vyděšeně řvala kočka . Pak spustil i on neuvěřitelný jekot, neboť se nemohl vysvobodit a hrozilo, že si vytrhne právě narostlé zuby. Já se svou snahou zachránit psovi čenich a oči před drápy hysterii nabírající kočky, jsem se k tomuto všobecnému veselí ještě přidala  se svým zoufalým křikem zastáááááv . To teprve probralo mého nic nevnimajícího a svižnou jizdu si vychutnávajícího muže.
No a teď konečne už ten recept na rohlíčky :


500g hladké mouky,                                     
250g másla,                                                 
kvasnice na 1/2kg mouky
6 lžic mléka
pol. lžíce cukru

1 vejce na potření + trochu rozpuštěného másla také na potření

náplň : 1 kostka tvarohu, žloutek, rozinky a dochutit dle svých zvyklostí

Mouku dát na vál udělat v ní důlek a do něj rozdrobit kvasnice, zasypat je cukrem  zalít mlékem a nechat vykynout, kolem mouky dát máslo  a zpracovat do těsta. Uválet válec a rozdělit na 8 plátků ( pro menší rohlíčky 9) a dát na 15 minut do chladna. Pak už jen rozválet do kruhu , rozdělit na 8 dílů , přidat nádivku a stáčet a tvarovat rohlíčky dát na plech s papírem a potřít vejcem. Pečeme a až jemně zrůžoví jsou hotové. Ještě horké potřeme rozpuštěným máslem a sypeme cukrem. Je z toho 64 ks ty pilnější mají 72 ks. Doma se po nich  jen zapráší a snad vydrží i pár dní čerstvé, to však nemám odzkoušeno. 
Máslo se dá nahradit Herou, ale "hubu" neošidíš :-)   jinak jsou výborné i  s ořechovou nádivkoutak  a na závěr ještě trochu krásy, vykvetlo mi dendrobium......ááááćh 

1 komentář:

  1. To jsou ty báječné ze Smilovic, viď? Krásně jsi nám to nafotila, hned bych si dala :-) No jo, zvěřinec jsou radosti i starosti, ale bylo by bez těch mazlíčků smutno :-)

    OdpovědětVymazat